Bägare
Silver. Fredrik I:s tid. Johan Dragman, Arboga saknar årsindex men mästaren verksam 1701‑1746. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Konisk form på rund godronnerad fot. Livet med dekor av vågband samt stansad bård. H 19 cm. Vikt c:a 545 gram.A Swedish parcel-gilt silver beaker by Johan Dragman, Arboga 1701‑1746.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Fredrik I:s tid. Johan Dragman, Arboga saknar årsindex men mästaren verksam 1701‑1746. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Konisk form på rund godronnerad fot. Livet med dekor av vågband samt stansad bård. H 19 cm. Vikt c:a 545 gram.A Swedish parcel-gilt silver beaker by Johan Dragman, Arboga 1701‑1746.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.