Bägare
Silver. Sverige, ostämplad men utförd omkring år 1730. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Livet besatt med nödmynt. Graverad devis ”Då Swerges Land i Krig fördiupatt loig man då på Koppar mÿnt Slick Bilder präglat Såg”. Botten med infälld 1 daler silvermynt/2 Caroliner 1718. H 11 cm. Vikt c:a 195 gram.A Swedish parcel-gilt silver and copper coin beaker, unmarked ca. 1730.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.