Bägare
Silver. Gustaviansk. Johan Bergengren, Kristianstad 1785. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Svagt konisk form med dekor av kannelyrer. H 8 cm. Vikt c:a 117 gram.A Gustavian parcel-gilt silver beaker by Johan Bergengren, Kristianstad 1785.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Gustaviansk. Johan Bergengren, Kristianstad 1785. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Svagt konisk form med dekor av kannelyrer. H 8 cm. Vikt c:a 117 gram.A Gustavian parcel-gilt silver beaker by Johan Bergengren, Kristianstad 1785.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.