LOT 35

Barok kunstkabinet op voet. Antwerpen. Ca. 1650. Ebbenhoutfineer, schildpadschelpfineer, ivoor, rozenhout

Description EN
A Flemish ormolu-mounted, tortoiseshell, ebony, rosewood and ivory cabinet-on-stand. Antwerp. C.1650.

This cabinet consists of three parts. The upper part has a gallery with baluster-shaped pillars. Behind the balusters is a mirror to give the whole more volume and depth. The balusters are interrupted by six columns topped with acorn-shaped gilded decorations.

Central part in limewood with two doors, two large drawers and ten smaller drawers in redwood, a kind of mahogany. The fronts of the drawers are richly decorated with bombarded cushioning veneered with tortoiseshell and bordered with gilt brass. In the middle, a theatrum mundi is located behind two doors, with a drawer above and below. Three columns with a decorated capital in the form of supporting putti. An arcade-shaped panel is applied to the door fronts. The upper drawer has a series of brass balusters in front of a mirror. The lower drawer, equally richly decorated, underneath a pull-out leaf with geometric inlay underneath.
Stand of a later date on six baluster feet.

Restorations.

Provenance: private collection Paul De Jonghe, Antwerp

Beschrijving NL
Barok kunstkabinet op voet. Antwerpen. Ca. 1650.
Ebbenhoutfineer, schildpadschelpfineer, ivoor, rozenhout, robbellijsten, verguld beslag.

Dit kabinet bestaat uit drie delen. Het bovenste gedeelte of hoofdgestel, is voorzien van een galerij met balustervormige pilaartjes als een architecturale bekroning. Achter de balusters bevindt zich een spiegel om het geheel meer volume en diepte te geven. De balusters worden onderbroken door zes kolommen met bovenop eikelvormige vergulde versieringen.

Het middelgeldeelte of corpus, in lindenhout, bestaat uit drie traveeën. In de twee buitenste zijn telkens vijf laden ingewerkt op symmetrische wijze. De laden zijn in een soort mahonie uitgewerkt, ook wel 'rood hout' genoemd. De voorborden van de laden zijn rijkelijk versierd met gebombeerde kussen gefineerd met schildpadschallpfineer en omrand met verguld messing versieringen. In het midden travee bevindt zich een poertiek met twee deurtjes, met boven- en onderaan een lade. Drie zuilen met gedoreerd kapiteel in de vorm van een ondersteunende putti. Een arcadevromig paneel is op de deurfronten aangebracht. In de bovenlade is een reeks koperen balusters, voor een spiegel aangebracht. De onderste lade, evenens rijkelijk versierd, met eronder een uitrekbaar blad met geometrisch inlegwerk. Waarschijnlijk diende dit blad om kandelaars op te plaatsen, waarbij het kaarslicht de spiegels van the theatrum mundi reflecteert.

In dit geval kan men van een uitzonderlijk theater spreken, zowel door de grootte als door versiering. Drie arcades met ondersteunende zuilen met trompe-l'oeil metselwerk bevinden zich vooraan het theater. Gewelfde zoldering met vergulde pilaren. Achteraan drie beschilderingen met boslandschappen, met zijdelings weerkaatsende spiegels. Op de vloer drie stermoetieven en dambord van schildpad en ivoro. Merkwaardig op de vloer drie spegels, als weerkaatsing of water(vijvers) voorstellend.

Voet van latere datum op zes baluster poten.

Gebruiks-en onderhoudsrestauraties.

Herkomst:
Privéverzameling Paul De Jonghe, Antwerpen

Description FR
Cabinet, monté sur support à balustres. Anvers. Ca. 1650.
Placage d'ébène, écaille de tortue, ivoire, palissandre, montures dorées.

Au sommet, une galerie pointée de glands avec balustres devant un mur de fond en miroir.
Chapeau avec corniche droite avec galerie de balustres dorés devant un mur de fond en miroir et surmonté de glands.
La partie centrale présente deux battants, deux grands tiroirs et dix petits tiroirs en séquoia, une sorte d'acajou.
Sous le tiroir central une tablette étirante, vraisemblablement pour y poser des chandeliers.
Montures dorées figurant des cariatides, des coquillages et des motifs végétaux.
Avec perspective (theatrum mundi) avec galerie voûtée, piliers dorés, miroirs, trois niches peintes, sol marqueté et petits miroirs au sol.
Support de date postérieure sur six pieds balustres.

Restaurations d'usage et d'entretien.

Provenance :
Collection privée Paul De Jonghe, Anvers
Size: 197 x 158 x 55 cm

06 Oct 2021
Belgium, Antwerp

Description EN

Restorations.

Beschrijving NL

Herkomst:

Description FR

Provenance :
Size: 197 x 158 x 55 cm

06 Oct 2021
Belgium, Antwerp