Search Price Results
Wish

LOT 53

Belöningsbägare

[ translate ]

Silver. Rokoko. Petter Åkerman, Stockholm 1773. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Konisk form på rund fot. Livet med graverad dekor av blommor samt inom kartusch tecken för koppar. Bär inskriptionen: ”På Kongl: Maijts Nådiga Befalning gifven af Kongl: Bergs Collegio År 1773 till Byemannen Nils Nilsson För upfiningen, jämte flere, af Gustafs Koppargrufva uti Jemteland.”. H 17 cm. Vikt c:a 330 gram.A Swedish rococo parcel-gilt silver beaker by Petter Åkerman, Stockholm 1773.

Given som en av fyra till lika många gruvarbetare som 1773 fann ett malmförråd i Prins Gustafs gruva och belönades av Bergskollegium för detta med varsin silverbägare. De fyra bägarna kostade hos Petter Åkerman 1.204 daler och 28 öre samt gravyren 48 daler kopparmynt.

Belöningsbägarna delades ut den 10 april 1774 i samband med högmässan i Åre gamla kyrka där också bergmästare Burman höll ett tal där han från ett religiöst perspektiv utvecklade bergverkens betydelse.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Lars Bellmans silversamling.

Literature: Magnus Hedberg, Anders Floor 1700‑1768: en bergsmans kamp för rätt och rättigheter, s. 336‑340, plansch s. 337 samt plansch s. 255.

[ translate ]

View it on
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
15 Jun 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

Silver. Rokoko. Petter Åkerman, Stockholm 1773. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Konisk form på rund fot. Livet med graverad dekor av blommor samt inom kartusch tecken för koppar. Bär inskriptionen: ”På Kongl: Maijts Nådiga Befalning gifven af Kongl: Bergs Collegio År 1773 till Byemannen Nils Nilsson För upfiningen, jämte flere, af Gustafs Koppargrufva uti Jemteland.”. H 17 cm. Vikt c:a 330 gram.A Swedish rococo parcel-gilt silver beaker by Petter Åkerman, Stockholm 1773.

Given som en av fyra till lika många gruvarbetare som 1773 fann ett malmförråd i Prins Gustafs gruva och belönades av Bergskollegium för detta med varsin silverbägare. De fyra bägarna kostade hos Petter Åkerman 1.204 daler och 28 öre samt gravyren 48 daler kopparmynt.

Belöningsbägarna delades ut den 10 april 1774 i samband med högmässan i Åre gamla kyrka där också bergmästare Burman höll ett tal där han från ett religiöst perspektiv utvecklade bergverkens betydelse.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Lars Bellmans silversamling.

Literature: Magnus Hedberg, Anders Floor 1700‑1768: en bergsmans kamp för rätt och rättigheter, s. 336‑340, plansch s. 337 samt plansch s. 255.

[ translate ]
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
15 Jun 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock