LOT 5252522

Bengt Ruda. Par lænestole af bøg, 'Z-stolen', fra Triva serien (2)

Bengt Ruda. Par lænestole "Z-stolen" af bejdset bøg, fra Triva serien. Fremstillet hos Nordiska Kompaniets Verkstäder, Nyköping, 1950-erne. H. 80 Sh. 38 cm. Fremstår med brugsspor, herunder slitage i betræk og lakskade på stellet. (2)

27 Feb 2019
Denmark, Roskilde

27 Feb 2019
Denmark, Roskilde