Berndt Friberg
Berndt Friberg (1899‑1981). Skålar, sju stycken. Gustavsbergs studio 1956 1976. Signerade med studiohanden och Friberg, fem skålar med årsbokstäverna b, g & å, en skål daterad 1976 samt en skål med otydlig årsbokstav. Stengods med harpälsglasyr i blått, gult och ockra. H 2 8, Ø 4 15 cm.A group of seven Berndt Friberg stoneware bowls, Gustavsbergs studio 1956 1976. Height 2 8, Diameter 4 15 cm.
CONDITION REPORT: For condition report, please contact: mail@uppsalaauktion.se