Berndt Friberg
Berndt Friberg (1899‑1981). Skål. Gustavsbergs studio 1962. Signerad med studiohanden och Friberg samt årsbokstav d. Stengods med flammig harpälsglasyr i brunt, ockra och blå toner. H 9, Ø 31,5 cm.A Berndt Friberg stoneware bowl, Gustavsbergs studio 1962. Height 9, Diameter 31.5 cm.
CONDITION REPORT: For condition report, please contact: mail@uppsalaauktion.se