Berndt Friberg
Berndt Friberg 1899-1981. Vaser, två stycken samt skål. Gustavsbergs studio 1968. Signerade med studiohanden och Friberg samt årsbokstaven J. Stengods med harpälsglasyr i gult och mörkblått respektive aniaraglasyr. H 3–5,5 cm.
CONDITION REPORT: Obetydliga repor.
16 Apr 2024
Sweden, Uppsala
16 Apr 2024
Sweden, Uppsala