Bertil Vallien
Bertil Vallien född 1938. Glasuppsättning, 121 delar. "Chateau". Kosta Boda. Bestående av 10 stycken rödvinsglas (H 21,5), 13 stycken vitvinsglas (H 17,5), 11 stycken vinglas (H 19,5), fem champagneglas (H 22,5), sju stycken ölglas (H 21), åtta stycken martiniglas (H 15,5), sju stycken konjaksglas (H 14), sju stycken starkvinsglas (H 12,5), 14 stycken snapsglas (H 15), 17 stycken grogglas (H 16), åtta stycken whiskeyglas (H 9), 14 stycken selterglas (H 11 cm).
CONDITION REPORT: Bruksslitage. Smärre ojämnheter och ytsmuts. Tre stycken martiniglas med nagg. Två stycken rödvinglas (H 21,5 cm) med nagg. Två grogglas med nagg.