Birger Kaipiainen
Birger Kaipiainen (Finland 1915‑1988). Praktfat. Arabia, Finland 1960/70-tal. Signerat KAIPIAINEN ARABIA. Dekor av fikonrankor. Stengods med lysterglasyr i svart och violett samt modellerade kulor i rött och gult. H 13, Ø 67 cm.An impressive Birger Kaipiainen stoneware dish, Arabia, Finland 1960/70s. Height 13, Diameter 67 cm.
CONDITION REPORT: For condition report, please contact: mail@uppsalaauktion.se