Birger Kaipiainen

Birger Kaipiainen (Finland 1915‑1988). Väggskulptur. Rörstrand 1950-tal. Signerad med tre kronor och R (för Rörstrand) KAIPIAINEN SWEDEN 183. I form av fjäril, vingparen med dekor av kvinnoporträtt. Stengods med ristad dekor och glasyr i gult och rostrött. H 25, B 37,5 cm.A Birger Kaipiainen stoneware wall sculpture, Rörstrand 1950s. Height 25, Width 37.5 cm.

CONDITION REPORT: For condition report, please contact: mail@uppsalaauktion.se

14 May 2024
Sweden, Uppsala

14 May 2024
Sweden, Uppsala