Birger Kaipiainen

Birger Kaipiainen (Finland 1915‑1988). Fat. Arabia, Finland 1970-tal. Signerat KAIPIAINEN. Dekor av fågel i blomsterskrud. Stengods med lysterglasyr i rött, gult, svart och grönt samt reliefdekor av modellerade kulor. L 36, B 31 cm.A Birger Kaipiainen stoneware dish, Arabia, Finland 1970s. Length 36, Width 31 cm.

CONDITION REPORT: For condition report, please contact: mail@uppsalaauktion.se

Provenance: Birger Kaipainen utställning NK, oktober 1976. Kvitto daterat 1 november 1976 medföljer.

14 May 2024
Sweden, Uppsala

14 May 2024
Sweden, Uppsala