Birger Kaipiainen

Birger Kaipiainen (Finland 1915‑1988). Fat. Arabia, Finland 1960/70-tal. Signerad KAIPIAINEN ARABIA. Dekor av girlang och fjärilar. Stengods med lysterglasyr i vitt, rött, violett och svart med reliefdekor av modellerade kulor. L 36, B 31 cm.A Birger Kaipiainen stoneware dish, Arabia, Finland 1960/70s. Length 36, Width 31 cm.

CONDITION REPORT: For condition report, please contact: mail@uppsalaauktion.se

Provenance: Kurt Ekholm (1907–1975), konstnärlig ledare på Arabia 1932–1948.
Därefter genom arv till nuvarande ägare.

14 May 2024
Sweden, Uppsala

14 May 2024
Sweden, Uppsala