Birger Kaipiainen
Birger Kaipiainen (Finland 1915‑1988). Fat. Arabia, Finland 1940/50-tal. Signerat BK ARABIA SUOMI. Dekor av kvinna och blomvas. Stengods med polykrom bemålning mot rosaglaserad fond. H 24 cm.A Birger Kaipiainen stoneware dish, Arabia, Finland 1940/50s. Height 24 cm.
CONDITION REPORT: For condition report, please contact: mail@uppsalaauktion.se