Lot 12326 Books - Autographs, Books, geographie - travels - history, maps

Description

Délkelet-à zsia térképe az Indokà nai-félszigettŠl a maláj szigetvilágig és a Fülöp-szigetekig. Német nyelvű, határszà nezett térkép. Jean-Baptiste Bourguignon d'Anville térképész adatai alapján szerkesztette Franz Anton Schrämbl bécsi térképész (1786). Zweiter Theil der Karte von Asien, welcher China, einen Theil der Tatarei, Indien jenseits des Ganges, die Inseln Sumatra, Iava, Borneo, Moluken, Philippinen und Iapon enthaelt. Verfasst von Herrn d'Anville. Nach den neuesten Karten. Verbessert herausgegeben von Herrn F. A. Schraembl. (1786) Iacob Adam sculpt. [Bécs] Wien, [1800]. Franz Anton Schrämbl. Kézzel határszà nezett rézmetszet, mérete: 480x690 mm, lemezméret: 505x710 mm, lapméret: 655x865 mm. Kézzel határszà nezett, mà ves kivitelű térképünk Franz Anton Schrämbl bécsi térképész monumentális atlaszában, fŠművében, az ,, Allgemeiner Grosser Atlas" cà mű kötetben jelent meg, annak 107. számú térképmetszeteként. A mintegy másfél évtizedig készülŠalbum egyes térképei ugyan elŠbb készültek el, ám a monumentális méretű kötet maga végül csupán 1800-ban látott napvilágot. A térképek szerkesztŠje, Franz Anton Schrämbl (1751-1803) maga alapà totta térképészeti kiadóját, és lehetŠség szerint a legfrissebb térképészeti felmérések alapján dolgozott. Térképünk Jean-Baptiste Bourguignon d'Anville (1697-1782) francia kartográfus, a Bourbon-dinasztia elsŠtérképészének munkáján alapul. D'Anville kartográfus a 18. századi térképészet kiemelkedŠfigurája, munkásságának feltűnŠjellegzetessége, hogy térképein a szárazföldek feltáratlan részeit tudatosan üresen hagyja, tudatosan szakà tva a korábbi tudománytalan hagyománnyal, amely fantáziarészletekkel vagy feltételezésekkel töltötte ki az üres részeket. JelentŠs adatgyűjtésen alapuló térképe a számos gyarmatosà tó hatalom játékteréül szolgáló Délkelet-à zsia szigetvilágát ábrázolja, az Indokà nai-félszigettŠl a maláj szigetvilágig, markáns középpontjában a Fülöp-szigetekkel. A vörös és zöld szà nnel húzott partvonalakon kà vül térképünk feltünteti a parti menti településeket, tájékozódási pontok gyanánt a partról azonosà tható domborzati részleteket, illetve a szárazföldek belsejében egyes valóban végighajózott édesvà zi folyórendszereket. A barokk térképészet jeles darabján a bal alsó sarokban dà szes keretben a térkép német nyelvű cà me és kolofonja. Szép állapotú lap, hátoldalán erŠsà tŠpapà rcsà kkal, hátoldalán, jobb és felsŠszélén kisebb, a szedéstükröt a legkevésbé sem érintŠ, halvány foltossággal. A térkép hátoldalán az egykori tulajdonos által készà tett német nyelvű jegyzet

04 May 2024
Hungary, Budapest

Description

04 May 2024
Hungary, Budapest