LOT 5651029

Brillant- og rubinring af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 5.55 ct. 1900-tallets midte

Brillant- og rubinring af 18 kt. hvidguld prydet med større brillantsleben diamant på ca. 0.70 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI., flankeret af 22 mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.85 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. Samt 22 større navetteslebne rubiner, i alt ca. 4.00 ct. 1900-tallets midte
Vægt ca. 6,7 g. Front B 2 cm. Ringstr. 53/16,75. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, ustemplet.32,000

01 Jul 2020
Denmark, Vejle

01 Jul 2020
Denmark, Vejle