Bröllopsbägare
Silver. Fredrik I:s tid. Peter Biörkman, Karlskrona saknar årsindex men mästaren verksam 1718‑1745, bär dennes åldermannastämpel 1736‑1745. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Konisk form på rund godronnerad fot. Livet med dekor av vågband. Livet med graverat bröllopsmonogram PPS GPD. H 19 cm. Vikt c:a 360 gram.A Swedish parcel-gilt silver beaker by Peter Biörkman, Karlskrona 1736‑1745.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Fredrik I:s tid. Peter Biörkman, Karlskrona saknar årsindex men mästaren verksam 1718‑1745, bär dennes åldermannastämpel 1736‑1745. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Konisk form på rund godronnerad fot. Livet med dekor av vågband. Livet med graverat bröllopsmonogram PPS GPD. H 19 cm. Vikt c:a 360 gram.A Swedish parcel-gilt silver beaker by Peter Biörkman, Karlskrona 1736‑1745.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.