Search Price Results
Wish

LOT 47

Bröllopsbägare

[ translate ]

Silver. Fredrik I:s tid. Peter Biörkman, Karlskrona saknar årsindex men mästaren verksam 1718‑1745, bär dennes åldermannastämpel 1736‑1745. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Konisk form på rund godronnerad fot. Livet med dekor av vågband. Livet med graverat bröllopsmonogram PPS GPD. H 19 cm. Vikt c:a 360 gram.A Swedish parcel-gilt silver beaker by Peter Biörkman, Karlskrona 1736‑1745.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Lars Bellmans silversamling.


View it on
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
15 Jun 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

Silver. Fredrik I:s tid. Peter Biörkman, Karlskrona saknar årsindex men mästaren verksam 1718‑1745, bär dennes åldermannastämpel 1736‑1745. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Konisk form på rund godronnerad fot. Livet med dekor av vågband. Livet med graverat bröllopsmonogram PPS GPD. H 19 cm. Vikt c:a 360 gram.A Swedish parcel-gilt silver beaker by Peter Biörkman, Karlskrona 1736‑1745.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Lars Bellmans silversamling.

Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
15 Jun 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock