Brosch och örhängen, ett par
. 18K guld med emalj och fröpärlor. Gustav Dahlgren. Malmö 1872. Brosch med en rund plakett med relief dekor av voluter och doserade kulor. Mitten med svart emalj och girlangdekorer. Öppningsbar fotogömma. Med avslutande droppe. Örhängen av liknande design. H brosch ca 90 mm. H örhängen ca 60 mm. Totalvikt ca 25 gram.A gold, enamel and seed pearl brooch and pendent earrings, by Gustav Dahlgren. Malmö 1872.
Accompanied by a fitted case.
Condition: For condition report, please contact the department here.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
. 18K guld med emalj och fröpärlor. Gustav Dahlgren. Malmö 1872. Brosch med en rund plakett med relief dekor av voluter och doserade kulor. Mitten med svart emalj och girlangdekorer. Öppningsbar fotogömma. Med avslutande droppe. Örhängen av liknande design. H brosch ca 90 mm. H örhängen ca 60 mm. Totalvikt ca 25 gram.A gold, enamel and seed pearl brooch and pendent earrings, by Gustav Dahlgren. Malmö 1872.
Accompanied by a fitted case.
Condition: For condition report, please contact the department here.