Search Price Results
Wish

LOT 105

Brosch

[ translate ]

. Platina med diamanter. Art Deco. 1920-tal. Oval genombruten form med flikiga kanter, genomgående millegrain dekor. Pavéinfattad med 67 stycken gammal- och åttkantslipade diamanter, ca 4,50 ctv (ca H-I/VS2-P1). L ca 37 mm. Vikt ca 7,5 gram.A platinum and diamond Art Deco brooch, ca. 1920s.

Condition: For condition report, please contact the department here.


View it on
Estimate
Unlock
Time, Location
06 Dec 2022
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

. Platina med diamanter. Art Deco. 1920-tal. Oval genombruten form med flikiga kanter, genomgående millegrain dekor. Pavéinfattad med 67 stycken gammal- och åttkantslipade diamanter, ca 4,50 ctv (ca H-I/VS2-P1). L ca 37 mm. Vikt ca 7,5 gram.A platinum and diamond Art Deco brooch, ca. 1920s.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Estimate
Unlock
Time, Location
06 Dec 2022
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock