Brosch
. Platina med diamanter. Belle Époque, så kallad ”Garland Style”. 1910-tal. Rektangulär genombruten form av spetsliknande design. Genomgående millegrain dekor. Pavé- och bezelinfattad med ca 115 stycken gammalslipade diamanter, ca 1,60 ctv (ca G-H/VS-SI2), samt ca 170 stycken rosenslipade diamanter. L ca 43 mm. Vikt ca 12,5 gram.A platinum and diamond Belle Époque ”Garland Style” brooch, ca. 1910s.