Brosch
. 18K guld med romersk mikromosaik. 1870-tal. Bär franska kontrollstämplar. Oval form med en svart onyxplakett. Dekorerad med polykrom mikromosaik föreställande en ung kvinna spelande på en tamburin. H ca 47 mm. Vikt ca 20 gram.A gold and Roman micromosaic brooch, ca. 1870s.