Brosch
. 18K guld och silver med diamanter. 1850-tal. Genombruten form med bladverk och blommor. Infattad med ca 55 stycken gammal- antik- och äldre kuddslipade diamanter, ca 2,20 ctv (ca I-K/VS-P1). Senare nål. L ca 72 mm. Vikt ca 11,5 gram.A gold, silver and diamond brooch, ca. 1850s.
Accompanied by a case from C.F. Carlman.
Condition: For condition report, please contact the department here.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
. 18K guld och silver med diamanter. 1850-tal. Genombruten form med bladverk och blommor. Infattad med ca 55 stycken gammal- antik- och äldre kuddslipade diamanter, ca 2,20 ctv (ca I-K/VS-P1). Senare nål. L ca 72 mm. Vikt ca 11,5 gram.A gold, silver and diamond brooch, ca. 1850s.
Accompanied by a case from C.F. Carlman.
Condition: For condition report, please contact the department here.