Search Price Results
Wish

LOT 110

Broscher, ett par

[ translate ]

. Platina och diamanter. Art Deco. 1920-tal. Geometrisk genombruten design med genomgående millegrain dekor. Pavéinfattade med 114 stycken åttkant- och gammalslipade diamanter, ca 3,44 ctv (ca H-I/VS2-SI1). Omarbetade från ett armband. L ca 38 mm. Vikt ca 16 gram.A pair of platinum and diamond Art Deco brooches, ca. 1920s.

Accompanied by a clasp.

Condition: For condition report, please contact the department here.


View it on
Estimate
Unlock
Time, Location
06 Dec 2022
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

. Platina och diamanter. Art Deco. 1920-tal. Geometrisk genombruten design med genomgående millegrain dekor. Pavéinfattade med 114 stycken åttkant- och gammalslipade diamanter, ca 3,44 ctv (ca H-I/VS2-SI1). Omarbetade från ett armband. L ca 38 mm. Vikt ca 16 gram.A pair of platinum and diamond Art Deco brooches, ca. 1920s.

Accompanied by a clasp.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Estimate
Unlock
Time, Location
06 Dec 2022
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock