Broscher, ett par
. Platina och diamanter. Art Deco. 1920-tal. Geometrisk genombruten design med genomgående millegrain dekor. Pavéinfattade med 114 stycken åttkant- och gammalslipade diamanter, ca 3,44 ctv (ca H-I/VS2-SI1). Omarbetade från ett armband. L ca 38 mm. Vikt ca 16 gram.A pair of platinum and diamond Art Deco brooches, ca. 1920s.
Accompanied by a clasp.
Condition: For condition report, please contact the department here.
View it on
Estimate
Time, Location
Auction House
. Platina och diamanter. Art Deco. 1920-tal. Geometrisk genombruten design med genomgående millegrain dekor. Pavéinfattade med 114 stycken åttkant- och gammalslipade diamanter, ca 3,44 ctv (ca H-I/VS2-SI1). Omarbetade från ett armband. L ca 38 mm. Vikt ca 16 gram.A pair of platinum and diamond Art Deco brooches, ca. 1920s.
Accompanied by a clasp.
Condition: For condition report, please contact the department here.