LOT 88
Bruno Mathsson
Slagbord. ”Maria flap”. Mathsson International AB. Etikettmärkt BRUNO MATHSSON DESIGN och MATHSSON INTERNATIONAL AB. Benställning i bok, skivor fanerade med teak. L 280, B 110, H 72 cm. L i hopfällt läge 22,5 cm.
Modellen formgiven 1936.
Condition: Smärre ytslitage. Obetydliga rispor.
27 Aug 2019
Sweden, Uppsala
Modellen formgiven 1936.
27 Aug 2019
Sweden, Uppsala