LOT 71

Carl Abraham Rothstén

Vy över Visby. Monogramsignerad CAR p. Olja på duk, 51 x 76 cm.

Etikett på ramen ”Collection BJ 677”.

Provenance: Direktör Bengt Johansson, Stockholm.
Konsthandlare Tore Gerschmans (1913-1992) samling, Stockholm.

Literature: J. Osterman (red.), Katalog över antikviteter och konstsaker som tillhört framlidne direktör Bengt Johansson, 1960, kat. nr. 677.

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala