LOT 113

Carl Eldh

”Vid källan”. Signerad och daterad C J Eldh Stockholm 1904. Gjutarmärkt Herman Bergman Fud. Patinerad brons, H 25 cm (exklusive sockel i trä).

Den triangulära kompositionen med den sittande unga kvinnan på en klippa var Carl Eldhs första skulptur efter hemkomsten från Paris 1904. Den finns omnämnd i Karl Asplunds bok om Eldh, från 1943, som en stilriktning konstnären valde vid denna tid, inspirerad av exempelvis Millet och med ett släktskap till Zorns modellmålningar.

Provenance: Kooperatören, statsrådet och ämbetsmannen Anders Örne (1881‑1956). Gåva från Konsumtionsföreningen i Stockholm på densammes 60-årsdag, den 1 oktober 1941.

Literature: Karl Asplund, Carl Eldh, SAK 1943, motivet avbildat s. 173, omnämnt s. 176 som “Sittande flicka”.
Herman Bergmans priskurant, Katalog öfver bronser från Herman Bergmans Konstgjuteri A.B. Stockholm, motivet upptaget samt avbildat som nr. 145C (kallad “Vid källan”).

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala