Carl Fagerlund Taklampa Orrefors 1900-talets andra hälft

Taklampa med sladdstav och fäste i mässingInre cylinderformad glaskupa med fasettslipning samt en yttre skärm i klarglasHöjd: 44 cmDiameter: ca 36 cmKonditionsrapport: Mindre obetydligt slitage, inga övriga anmärkningar -------------------------Carl Fagerlund Ceiling lamp Orrefors second half of the 20th centuryCeiling lamp with cord and bracket in brassInner cylinder-shaped glass cup with facet grinding and an outer screen in clear glassHeight: 44 cmDiameter: approx. 36 cmCondition report: Minor insignificant wear, no other remarks

02 May 2024
Sweden, Umea

02 May 2024
Sweden, Umea