Carl Fredrik Hill
”Centaur”. Tusch på papper, 17 x 21 cm.
Med påskrift på bakstycke: ”1. Kulturens årsbok 1970 fig. 5 vid 120 Tuschteckning 21 x 17 på skrift 1911 CENTAUR. 2. Lindhagens stora bok sid 73 samt avb 59 sid 75. Dessutom not 52 sid 78. Numrerade sviten m. 160 blad på Malmö museum och ett 50-tal dessutom. Format olika 17 x 21 cm”.
Literature: Nils Lindhagen, Carl Fredrik Hill - Sjukdomsårens konst, 1976, jämför bild
s. 76, nr. 59.
s. 76, nr. 59.