LOT 115

Carl Fredrik Hill

”Centaur”. Tusch på papper, 17 x 21 cm.

Med påskrift på bakstycke: ”1. Kulturens årsbok 1970 fig. 5 vid 120 Tuschteckning 21 x 17 på skrift 1911 CENTAUR. 2. Lindhagens stora bok sid 73 samt avb 59 sid 75. Dessutom not 52 sid 78. Numrerade sviten m. 160 blad på Malmö museum och ett 50-tal dessutom. Format olika 17 x 21 cm”.

Literature: Nils Lindhagen, Carl Fredrik Hill - Sjukdomsårens konst, 1976, jämför bild
s. 76, nr. 59.

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala

s. 76, nr. 59.

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala