LOT 45

Carl Fredrik Mörck

Tillskriven. Den svenska regentlängden med miniatyrporträtt i gemensam infattning i strålglans med kungliga kronor, seraf, standar och tre kronor avbildande: Fredrik I, Erik XIV, Gustav Vasa, Johan III, Sigismund, Karl IX, Gustav II Adolf, Kristina, Karl X Gustav, Karl XI, Karl XII, Lovisa Ulrika, Adolf Fredrik, Ulrika Eleonora d.y. samt en ännu icke identifierad medlem av den kungliga familjen. Gouache på pergament och papper, 34,5 x 25,5 cm (dagermått).

Jämför med regentlängd i Nordiska Museet inv. nr. NM 79494 signerad av Carl Fredrik Mörck samt den i Nationalmuseums samling inv. nr. NMGrh 2622.

Med etikett: ”Registrerad och fotograferad av Svenska Porträttarkivet Nationalmuseum, 1951”.

Provenance: Grosshandlare Erik “Note” Nordkvist (1887‑1957), Falun.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala