LOT 65

Carl Fredrik von Breda

Fredrika Dorotea Vilhelmina (1781‑1826), prinsessa av Baden, drottning av Sverige, gift med Gustav IV Adolf av Sverige, hennes barn Gustav (1799‑1877), Sofia (1801‑1865) samt Amalia (1805‑1853) och en byst av den i treårsåldern avlidne prins Karl Gustav (1802‑1805). Signerad och daterad C.F. v Breda p. 1806. Olja på papper lagt på duk lagd på pannå, 44,5 x 35,5 cm.

Jämför med en olja på papper med samma motiv i Nationalmuseums samling, inv. nr. NMGrh 4008. Båda dessa utgör skisser till målningen i Staatliche Kunstsammlungen, Dresden.

Provenance: Envoyén greve Hans Henrik von Essen (1835‑1894).
Därefter i arv till dottern Ida von Essen (1878‑1950), gift med friherre Fredrik Ramel (1872‑1947).
Därefter till sonen ambassadören friherre Henrik Ramel (1915‑1989).
Därefter genom arv i familjen.

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala