Carl Gustaf Pilo
Hans krets. Porträtt föreställande kung Fredrik V av Danmark. Olja på uppfodrad duk, 61 x 52 cm.
Den svenske porträttmålaren Carl Gustaf Pilo utnämndes till hovmålare vid det danska hovet och utförde ett stort antal porträtt föreställande den danske kungen och drottningen samt de kungliga barnen. Efter stora framgångar i utlandet återvände han till Sverige och blev direktör vid Konstakademien i Stockholm.
Condition: For condition report, please contact the department here.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Hans krets. Porträtt föreställande kung Fredrik V av Danmark. Olja på uppfodrad duk, 61 x 52 cm.
Den svenske porträttmålaren Carl Gustaf Pilo utnämndes till hovmålare vid det danska hovet och utförde ett stort antal porträtt föreställande den danske kungen och drottningen samt de kungliga barnen. Efter stora framgångar i utlandet återvände han till Sverige och blev direktör vid Konstakademien i Stockholm.
Condition: For condition report, please contact the department here.