Search Price Results
Wish

LOT 44

Carl Gustaf Pilo

[ translate ]

Hans krets. Porträtt föreställande kung Fredrik V av Danmark. Olja på uppfodrad duk, 61 x 52 cm.

Den svenske porträttmålaren Carl Gustaf Pilo utnämndes till hovmålare vid det danska hovet och utförde ett stort antal porträtt föreställande den danske kungen och drottningen samt de kungliga barnen. Efter stora framgångar i utlandet återvände han till Sverige och blev direktör vid Konstakademien i Stockholm.

Condition: For condition report, please contact the department here.


View it on
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
08 Dec 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

Hans krets. Porträtt föreställande kung Fredrik V av Danmark. Olja på uppfodrad duk, 61 x 52 cm.

Den svenske porträttmålaren Carl Gustaf Pilo utnämndes till hovmålare vid det danska hovet och utförde ett stort antal porträtt föreställande den danske kungen och drottningen samt de kungliga barnen. Efter stora framgångar i utlandet återvände han till Sverige och blev direktör vid Konstakademien i Stockholm.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
08 Dec 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock
View it on