Carl Larsson
”Professor Axel Tallberg”. Med påskrift A. Tallberg. Teckning af Carl Larsson. 1904. (påskrift av Axel Tallberg). Tusch och blyerts på papper, 26 x 17,5 cm. Samt mjukgrundsetsning med samma motiv, med monogramsignatur CL. Mjukgrundsetsning på japanpapper, 26 x 15,5 cm.
Teckningen utgör Carl Larssons förlaga till mjukgrundsetsningen, som trycktes i ett enda känt och unikt exemplar med signaturen ”CL”. En senare upplaga av etsningen utkom utan denna signatur. Axel Romdahl beskriver i Carl Larsson som etsare: ”Mjuk grund. Plåten hos M. Sonden, Stockholm”.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Mårten Sondén (1846‑1913), i gåva från Axel Tallberg.
Därefter i arv.
Claes Moser konsthandel, Stockholm.
Tryckare och tidigare tryckeriägare Rune Jernströms (1933-2021) samling, Stockholm. Därefter genom arv till nuvarande ägare.
Literature: Hjert & Hjert, Carl Larsson - grafiska verk, 1983, jämför med nr. 53.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
”Professor Axel Tallberg”. Med påskrift A. Tallberg. Teckning af Carl Larsson. 1904. (påskrift av Axel Tallberg). Tusch och blyerts på papper, 26 x 17,5 cm. Samt mjukgrundsetsning med samma motiv, med monogramsignatur CL. Mjukgrundsetsning på japanpapper, 26 x 15,5 cm.
Teckningen utgör Carl Larssons förlaga till mjukgrundsetsningen, som trycktes i ett enda känt och unikt exemplar med signaturen ”CL”. En senare upplaga av etsningen utkom utan denna signatur. Axel Romdahl beskriver i Carl Larsson som etsare: ”Mjuk grund. Plåten hos M. Sonden, Stockholm”.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Mårten Sondén (1846‑1913), i gåva från Axel Tallberg.
Därefter i arv.
Claes Moser konsthandel, Stockholm.
Tryckare och tidigare tryckeriägare Rune Jernströms (1933-2021) samling, Stockholm. Därefter genom arv till nuvarande ägare.
Literature: Hjert & Hjert, Carl Larsson - grafiska verk, 1983, jämför med nr. 53.