Search Price Results
Wish

LOT 99

Carl Larsson

[ translate ]

”Professor Axel Tallberg”. Med påskrift A. Tallberg. Teckning af Carl Larsson. 1904. (påskrift av Axel Tallberg). Tusch och blyerts på papper, 26 x 17,5 cm. Samt mjukgrundsetsning med samma motiv, med monogramsignatur CL. Mjukgrundsetsning på japanpapper, 26 x 15,5 cm.

Teckningen utgör Carl Larssons förlaga till mjukgrundsetsningen, som trycktes i ett enda känt och unikt exemplar med signaturen ”CL”. En senare upplaga av etsningen utkom utan denna signatur. Axel Romdahl beskriver i Carl Larsson som etsare: ”Mjuk grund. Plåten hos M. Sonden, Stockholm”.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Mårten Sondén (1846‑1913), i gåva från Axel Tallberg.
Därefter i arv.
Claes Moser konsthandel, Stockholm.
Tryckare och tidigare tryckeriägare Rune Jernströms (1933-2021) samling, Stockholm. Därefter genom arv till nuvarande ägare.

Literature: Hjert & Hjert, Carl Larsson - grafiska verk, 1983, jämför med nr. 53.

[ translate ]

View it on
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
08 Dec 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

”Professor Axel Tallberg”. Med påskrift A. Tallberg. Teckning af Carl Larsson. 1904. (påskrift av Axel Tallberg). Tusch och blyerts på papper, 26 x 17,5 cm. Samt mjukgrundsetsning med samma motiv, med monogramsignatur CL. Mjukgrundsetsning på japanpapper, 26 x 15,5 cm.

Teckningen utgör Carl Larssons förlaga till mjukgrundsetsningen, som trycktes i ett enda känt och unikt exemplar med signaturen ”CL”. En senare upplaga av etsningen utkom utan denna signatur. Axel Romdahl beskriver i Carl Larsson som etsare: ”Mjuk grund. Plåten hos M. Sonden, Stockholm”.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Mårten Sondén (1846‑1913), i gåva från Axel Tallberg.
Därefter i arv.
Claes Moser konsthandel, Stockholm.
Tryckare och tidigare tryckeriägare Rune Jernströms (1933-2021) samling, Stockholm. Därefter genom arv till nuvarande ägare.

Literature: Hjert & Hjert, Carl Larsson - grafiska verk, 1983, jämför med nr. 53.

[ translate ]
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
08 Dec 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock