Carl Magnus Lindqvist 1884-1977 Olja på pannå

"Vittra vid källan" Motiv från FällforsSignerad: CM Lindqvist Daterad a tergo: 1970 Mått på pannå: 42 x 39 cm Mått inklusive ram: 55 x 51 cmKonditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, mindre färgsläpp, inga övriga anmärkningar------------------------Carl Magnus Lindqvist 1884-1977 Oil on panel "Vittra at the Source" Motif from Fällfors Signed: CM Lindqvist Dated on verso: 1970 Dimensions of panel: 42 x 39 cm Dimensions including frame: 55 x 51 cm Condition report: Minor age-based wear, Minor paint losses, no other remarks

02 May 2024
Sweden, Umea

02 May 2024
Sweden, Umea