LOT 96

Carl Milles

Kolportören. Signerad Carl Milles. Gjutarmärkt Andro Fondeur à Paris. Patinerad brons, H 27 cm.

Denna synnerligen sällsynta skulptur överensstämmer sannolikt med den av Conrad Köper upptagna ”Tiggare” från 1902, utförd under konstnärens impressionistiska period i Paris. Skulpturen föreställer dock en tidningsförsäljare eller kolportör. På de stora tidningsbuntar han bär framgår texten ”La Presse”, vilket är en titel på en annan skulptur på samma tema och från samma år.

Provenance: Konsthandlare Tore Gerschmans (1913-1992) samling, Stockholm.

Literature: Conrad Köper, Carl Milles, 1913, motivet sannolikt upptagen som “Tiggare” 1902, s. 178. Där beskrivet att modellen tillhör Andro Seiffert & Cie, Paris.

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala

08 Dec 2021
Sweden, Uppsala