Collier
. Silver med fröpärlor, granater och turkoser. 1850/60-tal. Bestående av vågiga länkar med hängande blad och blomdekorer. Mitten med en skulptural duva ovanför ett genombrutet floralt hänge. Genomgående pavéinfattat med runda cabochonslipade turkoser och halvpärlor. Duva med vingar och ögon i form av runda fasettslipade granater. Innehåller vissa turkosimitationer. L ca 40 cm.A silver, seed pearl, turqoise and garnet necklace, ca. 1850/60s.
Accompanied by a case from Axel Sundberg, Juvelerare, Västerås.
Condition: For condition report, please contact the department here.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
. Silver med fröpärlor, granater och turkoser. 1850/60-tal. Bestående av vågiga länkar med hängande blad och blomdekorer. Mitten med en skulptural duva ovanför ett genombrutet floralt hänge. Genomgående pavéinfattat med runda cabochonslipade turkoser och halvpärlor. Duva med vingar och ögon i form av runda fasettslipade granater. Innehåller vissa turkosimitationer. L ca 40 cm.A silver, seed pearl, turqoise and garnet necklace, ca. 1850/60s.
Accompanied by a case from Axel Sundberg, Juvelerare, Västerås.
Condition: For condition report, please contact the department here.