Search Price Results
Wish

LOT 55

Collier

[ translate ]

. Silver med fröpärlor, granater och turkoser. 1850/60-tal. Bestående av vågiga länkar med hängande blad och blomdekorer. Mitten med en skulptural duva ovanför ett genombrutet floralt hänge. Genomgående pavéinfattat med runda cabochonslipade turkoser och halvpärlor. Duva med vingar och ögon i form av runda fasettslipade granater. Innehåller vissa turkosimitationer. L ca 40 cm.A silver, seed pearl, turqoise and garnet necklace, ca. 1850/60s.

Accompanied by a case from Axel Sundberg, Juvelerare, Västerås.

Condition: For condition report, please contact the department here.


View it on
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
06 Dec 2022
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

. Silver med fröpärlor, granater och turkoser. 1850/60-tal. Bestående av vågiga länkar med hängande blad och blomdekorer. Mitten med en skulptural duva ovanför ett genombrutet floralt hänge. Genomgående pavéinfattat med runda cabochonslipade turkoser och halvpärlor. Duva med vingar och ögon i form av runda fasettslipade granater. Innehåller vissa turkosimitationer. L ca 40 cm.A silver, seed pearl, turqoise and garnet necklace, ca. 1850/60s.

Accompanied by a case from Axel Sundberg, Juvelerare, Västerås.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
06 Dec 2022
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock