LOT 51

[Coster, Laurens Jansz.]. "Beschryving van het feest, dat na vier honderd jaren, tot Laurens Kosters eer, gevierd is aan het Sparen, gevierd te Haarlem, den 10 en 11 July 1823." Broadside, 53,5x45,8 cm., 4 letterpress poems divided by typographical borders, publ. Amst., J. Wendel en Zoon, 1823.

- Waterstained in right margin (affecting sm. part of the text); ruststain from former paperclip in left margin; formerly folded w. some creasing along folds and 1x sl. split at end of horizontal fold.

= This broadside was apparently printed on the final evening of the frestivities. The end of the second poems reads: "Niet een der levenden mogt ooit zoo iets aanschouwen; Men kon zyne oogen, noch zyne ooren naauw vertrouwen! "'t Verhaal is hier gedrukt op de verlichte Pers, "Voor LAURENS KOSTERS huis, het is thans nieuw en versch, "En wordt als blyk der kunst aan iedereen gegeven, "Om by het nageslacht eeuw uit eeuw in te leven."."

"Programma [for the celebrations of the invention of printing]. Is de boekdrukkunst eene der heerlijkste proeven, (...) is de uitvinding dier kunst door ondervinding gebleken, een der belangrijkste voorvallen te zijn geweest in de geschiedenis der wereld (...) zoo verheft zich met recht het hart van ieder ingezeten der stad bij de gedachte, dat het een inboorling en bewoner van Haarlem is geweest, aan wien, naast de Voorzienigheid, het menschelijk geslacht deze zoo uitstekende weldaad is verschuldigd." Letterpress broadside, 51,5x38 cm., Haarlem, J. Enschedé en Zonen, 1823.

- Some old folds and creases. Otherwise fine.

= Apart from celebrating and justifying the fact that the invention of printing should be celebrated in Haarlem, and in passing explaining why the date of mid 1823 was chosen for these celebrations, the broadside lists the numerous activities that have been planned for the festivities to be held on 11 and 12 July.

AND 3 other letterpress broadsides printed for the same occasion: "Kennisgeving. (...) Willende zoo veel mogelijk voorkomen alle ongelukken en wanorder bij de ophanden zijnde viering van het Vierde Eeuwfeest der uitvinding van de boekdrukkunst (...) Hebben goedgevonden de navolgende policie-voorzieningen vasttestellen (...)" (broadside, Haarlem, 1823); "Publicatie. Ingezetenen van Haarlem, en allen die tot de viering van het Vierde Eeuwfeest der uitvinding van de Boekdrukkunst (...) naar hier zijt gekomen. Wij volbrengen mits deze een onzer aangenaamste pligten om U allen onzen opregten dank te betuigen voor de even gepaste als betamelijke wijze waarop gijlieden de feestvieringen van den 10 en 11 dezer hebt bijgewoond" (Haarlem, "16 Julij 1823". Ruststains from former paperclip in left margin) and "De ondergeteekende [J.S. Keesing] begerig om de voortdurende toejuichingen van het geëerd publiek te verwerven, zal de eer hebben op morgen Vrijdag (...) te vertoonen (...) De Hollandsche boer in Munsterland, Of de Dubbelde Trouwdag (...) De Podagreuse minnaar, Of zo betaald men de gekken (...) De Verkwistende schilder, of list door list betaald (...) En ten slotte: Pierrot op de kermis, of Arlequin aan het koekblok" (broadside, Haarlem, "10 Julii 1823").

23 May 2023
Netherlands, Haarlem

23 May 2023
Netherlands, Haarlem