David von Krafft
Porträtt av Karl XII (1682‑1718), kung av Sverige, stående i helfigur vid ett bord. Olja på uppfodrad duk, 209 x 127 cm.
I förgylld krönt ram i rokoko.
S.k. Lundatypen av år 1717, med rutigt golv.
Jämför med porträtt i Nationalmuseums samlingar, inv. nr. NMGrh 2585, samt vid Drottningholm, inv. nr. NMDrh 376.
Detta objekt säljs på uppdrag av Kronofogdemyndigheten.
Provenance: Enligt uppgift gåva från Karl XII till General Friherre Wilhelm Bennet.
Familjen Bennet, Rosendals slott, Kropps socken, Skåne.
Literature: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Skåne, Rosendal, 1909, omnämnd s. 195, avbildad s. 196.