Market Analytics
Search Price Results
Wish

LOT 41

David von Krafft

[ translate ]

Tillskriven. Porträtt av Karl XII (1682‑1718), kung av Sverige. Olja på uppfodrad duk, 68 x 53 cm (oval).

Med senare påskrift (sannolikt avskrift av påskrift på originalduk) a tergo: ”Carolus XII I 26de åhret Giort i altera-stad i Saxen. Anno 1707”.

I träskuren ram med dekor av lagerfestong, bandrosett och lagerkrans.

Condition: For condition report, please contact the department here.


View it on
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
08 Dec 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

Tillskriven. Porträtt av Karl XII (1682‑1718), kung av Sverige. Olja på uppfodrad duk, 68 x 53 cm (oval).

Med senare påskrift (sannolikt avskrift av påskrift på originalduk) a tergo: ”Carolus XII I 26de åhret Giort i altera-stad i Saxen. Anno 1707”.

I träskuren ram med dekor av lagerfestong, bandrosett och lagerkrans.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
08 Dec 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock