David von Krafft
Tillskriven. Porträtt av Karl XII (1682‑1718), kung av Sverige. Olja på uppfodrad duk, 68 x 53 cm (oval).
Med senare påskrift (sannolikt avskrift av påskrift på originalduk) a tergo: ”Carolus XII I 26de åhret Giort i altera-stad i Saxen. Anno 1707”.
I träskuren ram med dekor av lagerfestong, bandrosett och lagerkrans.
Condition: For condition report, please contact the department here.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Tillskriven. Porträtt av Karl XII (1682‑1718), kung av Sverige. Olja på uppfodrad duk, 68 x 53 cm (oval).
Med senare påskrift (sannolikt avskrift av påskrift på originalduk) a tergo: ”Carolus XII I 26de åhret Giort i altera-stad i Saxen. Anno 1707”.
I träskuren ram med dekor av lagerfestong, bandrosett och lagerkrans.
Condition: For condition report, please contact the department here.