LOT 5672159

Denne auktion er annulleret

Safir- og diamantring af 18 kt. guld og hvidguld med større rund facetsleben mørkegrøn safir på ca. 0.30 ct., omkranset af 13 små enkeltslebne diamanter, i alt ca. 0.18 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed: VS- SI. 1900-tallets midte. Stemplet PSO48 samt W.E.G med engelske gold Hallmarks.
Vægt ca. 3,7 g. Front Ø 1,2 cm. Ringstr. 49/15,5. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.3,000

30 Jun 2020
Denmark, Vejle

30 Jun 2020
Denmark, Vejle