Denne auktion er annulleret
Italiensk rubin- og diamantring af 18 kt. guld prydet med oval cabochonsleben rubin på ca 2.15 ct., omkranset og flankeret af 26 større og mindre brillantslebne diamanter, i alt ca. 1.10 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS-SI. Stemplet 750 med italienske gold Hallmarks.
Vægt ca. 8 g. Front b. 1,18 cm. Ringstr. 52,5/16,75. Brugsspor.11,000