Dosa
Silver. 1800-tal. Ostämplad. Locket med infälld J. C. Hedlingers minnesmedalj över Karl XII:s död och begravning i Riddarholmskyrkan 1718. Botten med infälld G.W. Vestners medalj från Karl XII:s död och begravning. Graverad minnesberättelse över konungens död vid Fredrikshald. Ø 5,3 cm. Vikt c:a 97 gram.A 19th century Charles XII memorial silver box.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.