Dosa
. 18K guld. Oidentifierad mästarstämpel ”JFV”. Frankrike, 1800-talets början. Rektangulär form med fasade hörn och geometrisk engine-turning dekor omsluten av girlanger i repoussé. Lock med spegel invändigt. L ca 90 mm. Totalvikt ca 128 gram.A French early 19th century gold box.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Kristina Paulson François (1938-2022) och Georges François (1902-1981).
Därefter genom arv till nuvarande ägare.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
. 18K guld. Oidentifierad mästarstämpel ”JFV”. Frankrike, 1800-talets början. Rektangulär form med fasade hörn och geometrisk engine-turning dekor omsluten av girlanger i repoussé. Lock med spegel invändigt. L ca 90 mm. Totalvikt ca 128 gram.A French early 19th century gold box.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Kristina Paulson François (1938-2022) och Georges François (1902-1981).
Därefter genom arv till nuvarande ägare.