Dosa
. 14K guld. Hanau, 1700-talets slut. Av rund form med engine-turning mönster omsluten av en bladkrans i repoussé. Ø ca 50 mm. Vikt ca 49 gram.A German gold box. Hanau, late 18th century.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Kristina Paulson François (1938-2022) och Georges François (1902-1981).
Därefter genom arv till nuvarande ägare.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
. 14K guld. Hanau, 1700-talets slut. Av rund form med engine-turning mönster omsluten av en bladkrans i repoussé. Ø ca 50 mm. Vikt ca 49 gram.A German gold box. Hanau, late 18th century.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Kristina Paulson François (1938-2022) och Georges François (1902-1981).
Därefter genom arv till nuvarande ägare.