LOT 22

Dryckeskanna med silverlock, Bergen, Norge, 1800-talets början

Kanna i flintgods, med tryckt dekor. Silverlock med infällt mynt George III, 1815. Graverad dekor. Kannan med kantsprickor. Krackelering, missfärgning. (Höjd 19)

04 Jun 2023
Sweden, Borlange

04 Jun 2023
Sweden, Borlange