Dryckeskanna
Silver. Barock, 1600-talets mitt. Anders Mattson, Stockholm verksam 1647‑1685. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på rund profilerad fot. Utsvängd hänkel med droppdekor. Kulformat tumgrepp. Lock med graverad dekor av blomster. Locket med infälld Erich Parises kröningsmedalj för Drottning Kristina utförd 1650 med texten ”AVITAM ET AUCTAM”. H 20,5 cm. Vikt c:a 1275 gram.A Swedish baroque parcel-gilt silver tankard by Anders Mattson, Stockholm 1647‑1685.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.