Dryckeskanna
Silver. Barock. Nils Rydberg, Säter saknar årsindex men mästaren verksam 1751‑1777. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Livet med bröllopsgravyr EJS CAD 1753. Cylinderformad på tre blad- och fruktornerade fötter med anfang av snäcka och voluter. Utsvängd hänkel med dekor av förkunnande ängel samt maskaron. Tudelat tumgrepp. Locket med infälld 1 Österrikisk Thaler 1694‑1704. H 17 cm. Vikt c:a 965 gram.A Swedish baroque parcel-gilt silver tankard by Nils Rydberg, Säter 1751‑1777.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Barock. Nils Rydberg, Säter saknar årsindex men mästaren verksam 1751‑1777. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Livet med bröllopsgravyr EJS CAD 1753. Cylinderformad på tre blad- och fruktornerade fötter med anfang av snäcka och voluter. Utsvängd hänkel med dekor av förkunnande ängel samt maskaron. Tudelat tumgrepp. Locket med infälld 1 Österrikisk Thaler 1694‑1704. H 17 cm. Vikt c:a 965 gram.A Swedish baroque parcel-gilt silver tankard by Nils Rydberg, Säter 1751‑1777.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.