Dryckeskanna
Silver. Rokoko. Hobert Scharén, Vadstena 1774. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre volutformade fötter. Livet med driven och ciselerad dekor av snäckor och blomster. Utsvängd hänkel. Tumgrepp i form av rosenkvist med blomma. Locket med infälld 1 riksdaler 1753. H 18,5 cm. Vikt c:a 880 gram.A Swedish rococo parcel-gilt silver tankard by Hobert Scharén, Vadstena 1774.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Rokoko. Hobert Scharén, Vadstena 1774. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på tre volutformade fötter. Livet med driven och ciselerad dekor av snäckor och blomster. Utsvängd hänkel. Tumgrepp i form av rosenkvist med blomma. Locket med infälld 1 riksdaler 1753. H 18,5 cm. Vikt c:a 880 gram.A Swedish rococo parcel-gilt silver tankard by Hobert Scharén, Vadstena 1774.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.