Search Price Results
Wish

LOT 2

Dryckeskanna

[ translate ]

Silver. Barock. Henrik Möller d.ä., Stockholm saknar årsindex men mästaren verksam 1645‑1690. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på rund fot med dekor av lagerkrans. Utsvängd hänkel med pärlstav. Tumgrepp i form av lejon. Lock med dekor av lagerkrans och infälld J. Blums medalj över giftermålet mellan Maria, prinsessa av Oranien och Vilhelm II av Oranien 12 maj 1641. Framsidan med skriften Albionum genuit/ Rex me summusque/ Monarcha Carolus, et sponsam me jubet/ esse tuam” och “Princeps me Henricus/ genuit fortissimus/ heros Nassouiæ, et/ sponsum me jubet/ esse tuum;”, “Londini desponsati wilhelm, et maria/ Ano 1641 12 mai”. Frånsidan med skriften “Bellonam Princeps/ Pallas Pedibus Terit, et pax Flo-/ret, et Alma Ceres, Confert sacro Alte/ Frugers, Noui Imperii Auspicio/ Bono”. H 18,5 cm. Vikt c:a 911 gram.A Swedish baroque parcel-gilt silver tankard by Henrik Möller the elder, Stockholm 1645‑1690.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Lars Bellmans silversamling.

[ translate ]

View it on
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
15 Jun 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock

[ translate ]

Silver. Barock. Henrik Möller d.ä., Stockholm saknar årsindex men mästaren verksam 1645‑1690. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Cylinderformad på rund fot med dekor av lagerkrans. Utsvängd hänkel med pärlstav. Tumgrepp i form av lejon. Lock med dekor av lagerkrans och infälld J. Blums medalj över giftermålet mellan Maria, prinsessa av Oranien och Vilhelm II av Oranien 12 maj 1641. Framsidan med skriften Albionum genuit/ Rex me summusque/ Monarcha Carolus, et sponsam me jubet/ esse tuam” och “Princeps me Henricus/ genuit fortissimus/ heros Nassouiæ, et/ sponsum me jubet/ esse tuum;”, “Londini desponsati wilhelm, et maria/ Ano 1641 12 mai”. Frånsidan med skriften “Bellonam Princeps/ Pallas Pedibus Terit, et pax Flo-/ret, et Alma Ceres, Confert sacro Alte/ Frugers, Noui Imperii Auspicio/ Bono”. H 18,5 cm. Vikt c:a 911 gram.A Swedish baroque parcel-gilt silver tankard by Henrik Möller the elder, Stockholm 1645‑1690.

Condition: For condition report, please contact the department here.

Provenance: Lars Bellmans silversamling.

[ translate ]
Sale price
Unlock
Estimate
Unlock
Time, Location
15 Jun 2021
Sweden, Uppsala
Auction House
Unlock