Dryckeskanna
Silver. Rokoko. Anders Brandt, Norrköping 1777. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Rund form med insvängt liv på tre bladformade fötter med ros och bladanfang. Utsvängd hänkel. Tumgrepp i form av blomsterknopp och blad. Locket med reliefdekor av blomster. H 20 cm. Vikt c:a 1065 gram.A Swedish rococo parcel-gilt silver tankard by Anders Brandt, Norrköping 1777.
Kannan utgör möjligen Anders Brandts mästerstycke.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.
View it on
Sale price
Estimate
Time, Location
Auction House
Silver. Rokoko. Anders Brandt, Norrköping 1777. Invändigt samt delvis utvändigt förgylld. Rund form med insvängt liv på tre bladformade fötter med ros och bladanfang. Utsvängd hänkel. Tumgrepp i form av blomsterknopp och blad. Locket med reliefdekor av blomster. H 20 cm. Vikt c:a 1065 gram.A Swedish rococo parcel-gilt silver tankard by Anders Brandt, Norrköping 1777.
Kannan utgör möjligen Anders Brandts mästerstycke.
Condition: For condition report, please contact the department here.
Provenance: Lars Bellmans silversamling.